מאמרים - המשך קריאה

מאמרים נוספים
קטגוריות
חיפוש לפי תגית

קדחת הקרצית בכלב

מהי קדחת הקרצית?

זוהי מחלה הנגרמת ע"י טפיל המתיישב בתוך תאי הדם הלבנים של הכלב. למחלה שלושה שלבים: חריף, תת-קליני וכרוני. השלב החריף מופיע 8-20 ימים מההדבקה בטפיל ומתבטא בחום, ירידה בתאבון, דיכאון, הגדלת קשרי לימפה ולעתים דימומים מהאף ועל פני העור. רוב הכלבים "מחלימים" תוך שבוע עד שבועיים מהשלב החריף של המחלה אף ללא כל טיפול. אולם בכלבים שאינם מטופלים הטפיל נשאר בכדוריות הדם ועלול לעבור לאברים אחרים כגון מח העצם. בשלב זה, שנקרא השלב התת-קליני, אין כל סמנים חיצוניים למחלה והכלב נראה בריא. שלב זה יכול להמשך שבועות, חודשים ואף שנים עד להתפתחות המחלה הכרונית. במחלה הכרונית יש פגיעה במח העצם עם ביטוי של אנמיה, דימומים, שטפי דם תת-עוריים, וחשיפה לזיהומים שונים.

בשלב החריף קימת סכנת חיים לכלב אולם עיקר הבעיה היא השלב הכרוני שבו לעתים גם הטיפול המסור ביותר לא מצליח לאושש את פעילות מח העצם והכלב עלול למות.

כיצד מועברת המחלה?

המחלה מועברת בין כלבים באמצעות קרצית הכלב החומה - הקרצית הנפוצה ביותר בארץ: הקרצית נדבקת כאשר היא מוצצת מדמו של כלב נגוע בטפיל ומעבירה אותו לכלב הבא בזמן מציצת הדם הבאה. די בקרצית נגועה אחת להדביק כלב!

קדחת הקרצית של הכלב אינה מדבקת לבני אדם. (קיימת מחלה שנקראת קדחת הקרצית של בני האדם שנגרמת ע"י טפיל אחר).

כיצד ניתן לאבחן את המחלה?

האבחנה נעשית ע"י הרופא הוטרינר עפ"י חשד קליני ובעזרת בדיקות דם.

כיצד ניתן לטפל במחלה?

הטיפול כנגד הטפיל נעשה בתרופות אנטיביוטיות מיוחדות. לעתים יש צורך בטיפול תומך הכולל נוזלים לתוך הוריד, לעתים בשילוב עם עירוי דם. כאמור הטיפול בכלב החולה בשלב החריף מביא לתוצאות טובות עם החלמה באחוזים גבוהים, אך כלב שהגיע לשלב הכרוני - סיכוייו להחלים קטנים בהרבה ובמקרים רבים הכלב מת. משום כך יש חשיבות עליונה להביא כלב חלש, מדוכא וחסר תאבון לבדיקה וטרינרית.

כיצד ניתן למנוע את המחלה?

כלב נקי מקרציות אינו נדבק במחלה, לכן חשובה ההדברה כנגד טפילים חיצוניים. ישנו מגוון רחב ביותר של חומרים לטיפול בכלבים ובסביבתם במגוון מחירים, צורות ומידת היעילות.

מומלץ להתייעץ באיש מקצוע לגבי הטיפול המתאים לכלבכם.

צרו עמנו קשר

דוא"ל
שעות פעילות המרפאה

ימים א' - ה' 09:00-19:30

ימי ו' וערבי חג: 09:00-14:00

יש לתאם תור מראש

כתובתנו

רח' בנימין 37, רחובות

מיקוד 7624116

טלפון

08-9358535

פקס

08-9358536

טלפון למקרי חירום בלבד

052-3218614

© 2018 מרפאת כל חי רחובות | כל הזכויות שמורות