ברוכים הבאים לאתר של מרפאת "כל חי"
ברחובות
 
14.03.2012  שירותי הדמיה מתקדמים מכשיר פיתוח דיגטלי משוכלל המאפשר קבלת צילומים מיידיים בתוך 15 שניות וקבלת חוות דעת מומחה לרדיולוגיה באופן מיידי
 
14.03.2012 הצטרפו אלינו לפייסבוק בכתובת
http://www.facebook.com/kol.hai.vet.clinic
או חפשו:
מרפאה וטרינרית "כל חי" רחובות
 
31.12.2010  חדש באתר! פורום שאלות ותשובות פורום כלבים וחתולים, ופורום חיות אקזוטיות. הנכם מוזמנים לשאול שאלות באתר. תשובה תינתן בהקדם האפשרי.
 
 
 
חיפוש
 
 
 
 

 
 

מחלת שעלת המכלאות
ד"ר אתיה אלפרן-זהר, מרפאת כל חי, רחובות

 

שעלת מכלאות היא מחלה מדבקת של מערכת הנשימה הפוגעת בכלבים בכל הגילאים.

שמות נוספים של המחלה: שעלת כלבים, שעלת מדבקת, Canine bronchitis.

אזוהי איננה אותה שעלת של בני אדם, והמחלה אינה מדבקת אנשים או בעלי חיים אחרים.


גורם המחלה

שילוב של חיידקים ווירוסים הם הגורמים למחלת השעלת. החיידקים: בורדטלה ברונכוספטיקה (Bordatella Bronchoseptica) ומיקופלסמה קניס (Mycoplasma Canis). הוירוסים: הרפס (Herpes), פאראינפלואנזה (Parainfluenza), ראו-וירוס (Reo-virus) ואדנו-וירוס (Adeno-virus).


דרכי הדבקה

כלבים מדביקים אחד את השני ע"י הפרשות המתפזרות באוויר בשיעול, התעטשות או נביחה. כיוון שזו מחלה מאוד מדבקת בין כלבים, שדורשת מגע קרוב יחסית, רואים אותה בעיקר בכלבים ששהו במכלאות, פנסיונים, תערוכות או בילו בפארקים – ועל כן שמה. אין התחסנות לטווח ארוך, ומכיוון שישנם מספר גורמים שונים למחלה, כלבים יכולים לחלות שוב.


סימני המחלה

המופע הקל הוא המופע הנפוץ של המחלה. שיעול יבש עם או ללא הפרשות (רוק, ליחה, קצף) שמתחיל 3-10 ימים מהדבקה ונמשך עד כשבועיים-שלושה. לעיתים זה נראה כאילו לכלב תקוע משהו בגרון או שהוא מנסה להקיא ולא מצליח. לרוב, הכלב מרגיש טוב, אוכל ושותה. ללא חום.

במקרים נדירים יחסית יתכן סיבוך של המופע הקל הקורה לרוב בכלבים עם מערכת חיסון חלשה. במקרים אלה כלבים מפתחים דלקת ריאות - הם יראו אפטיים, חסרי תאבון ומצברוח, בעלי חום גבוה, עם שיעולים מרובים והפרשות עיניים ואף.


איבחון המחלה

איבחון מבוצע ע"י בדיקה רפואית מלאה הכוללת בירור ההיסטוריה של הכלב ובדיקה גופנית. לעיתים יש צורך בבדיקות עזר שונות כגון בדיקות מעבדה וצילומי רנטגן.


טיפול

במקרים של שיעול קל בו הכלב מרגיש טוב, ייתכן ומנוחה והפסקת מפגשים עם כלבים תהיה מספיקה.

ישנם מקרים בהם הוטרינר יחליט על טיפולים רפואיים שיכללו טיפול אנטיביוטי, טיפול במדכאי שיעול, נוזלים ועוד'


מניעה

- חיסון משושה שנתי נותן הגנה חלקית כנגד חלק מגורמי מחלת שעלת המכלאות

- חיסון שעלת מכלאות - חיסון תוך אפי. מומלץ לחסן כלב לפחות 10 ימים לפני מפגש מתוכנן עם כלבים רבים (תערוכה, שהייה בפנסיון), כאשר החיסון עצמו מעניק הגנה למשך 8-12 חודשים בלבד.

- צימצום המפגשים עם כלבים חולים/לא מחוסנים בפארקים. יש לשים לב כי כלב יכול להיות מדבק גם מספר ימים אחרי היעלמות הסימנים הקליניים.


 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר