ברוכים הבאים לאתר של מרפאת "כל חי"
ברחובות
 
14.03.2012  שירותי הדמיה מתקדמים מכשיר פיתוח דיגטלי משוכלל המאפשר קבלת צילומים מיידיים בתוך 15 שניות וקבלת חוות דעת מומחה לרדיולוגיה באופן מיידי
 
14.03.2012 הצטרפו אלינו לפייסבוק בכתובת
http://www.facebook.com/kol.hai.vet.clinic
או חפשו:
מרפאה וטרינרית "כל חי" רחובות
 
31.12.2010  חדש באתר! פורום שאלות ותשובות פורום כלבים וחתולים, ופורום חיות אקזוטיות. הנכם מוזמנים לשאול שאלות באתר. תשובה תינתן בהקדם האפשרי.
 
 
 
חיפוש
 
 
 
 

 
 

הכשת נחש בחיות מחמד
ד"ר אריאלה רוזנצוויג, מרפאת כל חי, רחובות

 

הנחש הארסי הנפוץ ביותר המצוי גם בסביבה בנויה הוא הצפע הארץ-ישראלי. כמעט כל הכשות הנחש בארץ הן מנחש זה. נחש הצפע הוא נחש ארסי, המצוי בכל אזורי הארץ צפונית לבאר שבע.

בעלי חיים, המטיילים בעיקר בשעות אחר הצהריים והערב עלולים להיתקל בנחש ובניגוד לבני אדם המתרחקים ממקור הסכנה, כלבים או חתולים סקרנים מנסים לתפוס אותו.
כאשר מזג האוויר מתחמם, נחשים שהיו רדומים בחורף מתעוררים משנתם ומחפשים מזון. בלוטות הארס של נחשים ארסייםבוגרים שהתעוררו משנתם, מרוכזות ומלאות ומכילות מספיק ארס שיכול להרוג חתול או כלב. על כן הכשת נחש בתקופה זו במיוחד עלולה להיות קטלנית.
רוב ההכשות מתרחשות באזור הצוואר והראש.  
חומרת מקרי הכשת הנחשים בחיות מחמד נקבעת על פי מספר גורמים כגון עונת השנה, מיקום ההכשה, כמות הארס שחדרה לגוף, סוג הארס, גיל הנחש, גיל בעל החיים ומצבו הגופני לפני ההכשה, מספר ההכשות, והתנועתיות של בעל החיים המוכש לאחר ההכשה.
הכשות נחש עלולות לפגוע במספר מערכות בגוף - מערכת הלב והריאות, מערכת העצבים, מערכת הקרישה. הארס גורם לכאב, לבריחת נוזלים וחלבונים מכלי הדם ולתגובה חיסונית של הגוף. בשלבים הראשונים לאחר ההכשה ישנה נפיחות ובצקת המתפשטות מאזור ההכשה, שטפי דם מקומיים, ולעתים ניתן להבחין בסימני שיני הנחש. אם הבעלים נוכחים בעת ההכשה בדרך כלל ישמעו יללה והכלב יברח מאתר ההכשה. בשלבים מאוחרים יותר ייתכנו נפיחות של הלשון והצוואר, ריור, קשיי נשימה, צליעות במקרי הכשה ברגליים, דימומים באזורי גוף שונים, חולשה ודיכאון. הכשה יכולה גם להוביל למוות, אך רוב הכלבים והחתולים שורדים עם טיפול מתאים.
חשוב להבין שגם אם הכלב חש בטוב מיד אחרי ההכשה, בתקופה של 24-48 שעות לאחר האירוע עדיין קיים חשש להתדרדרות.
במקרה של הכשה יש לנסות ולהרגיע את חיית המחמד, למנוע תזוזה מיותרת, לשחרר את הקולר במידה וההכשה באזור הפנים  ולהביא את החיה במהירות האפשרית למרפאה הוטרינרית. אין צורך לצנן את המקום או לחמם אותו, אין צורך לחתוך את מקום ההכשה, לא לנסות למצוץ את הארס ולא לשים חסם עורקים.
בתחילת הבדיקה הוטרינרית יעבור הכלב הערכה כללית של מצבו ובהתאם לממצאי הבדיקה יותחל הטיפול.  טיפול וטרינרי בהכשת נחש כולל מספר רב של רכיבים שעליהם יחליט הוטרינר המטפל, ביניהם: מתן נוזלים לוריד, אנטיהיסטמינים, אנטיביוטיקה למניעת זיהומים משניים, אנטיסרום ספציפי לסוג הנחש המכיש, משככי כאבים, מתן חמצן, פלסמה, מנוחה ומניעת תנועתיות. איזור ההכשה יגולח ויחוטא היטב. במצבים קשים במיוחד יתכן ויוכנס צינור נשימה לקנה הכלב והכלב יורדם למספר ימים עד להתאוששות.

מניעה
הדרך הטובה ביותר להימנע מהכשת נחשים היא לא לצאת לטייל בשעות בהם הנחשים פעילים- בוקר ובין ערביים.
המלצה זו קשה לביצוע באופן מעשי ולכן כאשר מטיילים עם הכלבים עדיף להמנע מטיולים בשדות ובשטחים פתוחים בשעות הבוקר המוקדמות / ערב, להימנע מאזורי מסלעה ומאזורי עשביה וגרוטאות בהם עלולים להימצא נחשים.
מומלץ לטייל כאשר הכלב קשור ברצועה.
כאשר הכלב נמצא בחצר יש לשים לב לנביחות מתמשכות / יוצאות דופן שלו שיכולות להעיד על נחש בחצר.
מומלץ לנכש עשבים בחצר ולטפל במקומות מסתור אפשריים לנחשים (גרוטאות) ולמכרסמים שעלולים למשוך נחשים.
כדאי לודא שכלובי צפורים או מכרסמים שנמצאים בחצר סגורים בצורה מספקת למניעה של כניסת עכברים לתוכם.
בכל מקרה של מפגש עם נחש מומלץ לא לנסות לתפוס אותו למי שאינו מיומן וכן לא לפגוע בו - רוב הנחשים אינם ארסיים כלל. אם יש צורך - ישנם לוכדי נחשים מקצועיים. ניתן לפנות למוקד העירוני במקרי הצורך.

 

 להלן כתובת אינטרנט בה ניתן לצפות בתמונות של של נחשי ארץ ישראל:

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר